1.BOŽJI POZIV: HRIŠĆANSKI ODGOVOR

 

1.Koje je tvoje hrišćansko ime?

Moje hrišćansko ime je….

2.Ko ti je nadenuo to ime?

Moji roditelji i kumovi su mi nadenuli ime na krštenju.

3.Šta je Bog učinio za tebe na krštenju?

Na mom krštenju, Bog me je pozvao k sebi, i postao(la) udom Hristovim, detetom Božjim, i naslednikom(com) Nebeskog carstva.

4.Šta su tvoji kumovi obećali za tebe na tvom krštenju?

Na mom krštenju, kumovi su dali tri obećanja Bogu za mene:

prvo, da ću se odreći Satane i boriti protiv zla;

drugo, da ću se držati hrišćanske vere i staviti svoje poverenje u Hrista kao Gospoda i Spasitelja;

treće, da ću verno slušati Božju svetu volju i zapovesti i da ću mu služiti verno tokom svih dana svoga života.

5.Da li se obavezuješ da ćeš učiniti onako kako su obećali?

Da, svakako, i uz Božju pomoć ću sve to učiniti.

 

 

2.HRIŠĆANSKO VEROVANjE

6.Gde pronalaziš siže hrišćanske vere, kojom se obavezuješ i koje se trebaš držati?

Siže hrišćanske vere pronalazim u Apostolskom simbolu vere i u Nikejskom simbolu vere.

7.Ispovedi Apostolsko veroispovedanje

Verujem u Boga Oca Svemogućeg, tvorca neba i zemlje.

I u Isusa Hrista, Sina Njegovog Jednorodnog, Gospoda našeg,

Koji je začet od Svetoga Duha, rođen od Device Marije, stradao za vreme Pontija Pilata, raspet, umro i bio pogreben, koji je sišao u Ad, trećeg dana vaskrsao iz mrtvih, vazno se na nebesa, i sedi sa desne strane Oca Svemogućega, odakle će doći ponovo da sudi živima i mrtvima.

Verujem u Svetoga Duha, u svetu katoličansku Crkvu, zajednicu svetih, u oproštenje greha, vaskrsenje tela i život večni. Amin.

8.Šta učiš iz ovog veroispovedanja?

Iz veroispovedanja učim da verujem u jednoga Boga: Oca, Sina i Svetoga Duha, koji je stvoritelj i vladar vaseljene, i koji je sve stvari načinio na slavu svoju.

  1. Šta Crkva poučava o Ocu?

Crkva poučava da je Otac stvorio mene i celo čovečanstvo, i da je u svojoj ljubavi poslao Sina svojega da izmiri svet sa sobom.

10.Šta Crkva poučava o Sinu?

Crkva poučava da, za naše spasenje, Sin je postao čovekom (utelovio se) i umro radi naših greha; da je vaskrsao pobednički nad smrću (smrću je smrt uništio) i da je uzvišen na tronu Božjem kao naš zastupnik i posrednik; i da će se vratiti kao naš sudija i spasitelj.

11.Šta Crkva poučava o Duhu Svetom?

Crkva poučava da Bog Sveti Duh nadahnjuje sve što je dobro za čovečanstvo; dat je Crkvi, i da me osposobljava da rastem u sličnosti Isusu Hristu. Stoga učim da verujem u jednoga Boga, Oca i Sina i Svetoga Duha, i ovu Presvetu Trojicu veličam i slavim, govoreći:

Slava Ocu i Sinu i Svetome Duhu: kako je bilo na početku tako i sada i u vekove vekova. Amin.

 

3.CRKVA I SLUŽBA

12.Šta je Crkva?

Crkva je po svom prejemstvu od Gospoda Hrista, apostolska. A po svom ustrojstvu, preko apostola, ona je episkopalna i upravlja se pod rukovodstvom episkopa.

Crkva je porodica Boga i Tela Hristovog kroz koju On nastavlja svoje delo pomirenja među ljudima.  Članom na zemlji se postaje putem krštenja i time se postaje jedno sa onima koji obožavaju Boga na nebu. Članovi Crkve su svi ljudi koji su ujedinjeni istom verom, i nadom, vezani istim zakonom Božijim o ljubavi, osvećeni istim svetim tajnama, i kojima rukovode zakoniti episkopi i sveštenici.

  1. Kako je Crkva opisana u veroispovedanju?

Crkva je opisana kao jedna, sveta, katoličanska (saborna, vaseljenska) i apostolska.

  1. Šta se podrazumeva pod ovim rečima?

Podrazumeva se da je Crkva, uprkos podelama, jedna porodica pod Ocem, čija svrha je ujedinjenje čovečanstva u Isusu Hristu našem Gospodu; Crkva je sveta jer je odvojena od strane Boga za sebe, putem Svetoga Duha; Crkva je katoličanska jer je vaseljenska, za sve narode i za sva vremena, držeći hrišćansku veru u svojoj punini; Crkva je apostolska jer je poslana da propoveda Jevanđelje po svetu, a svoj božanski autoritet i učenje primila je od Hrista putem njegovih Apostola.

  1. Koji su redovi i službe u Crkvi?

Postoje tri reda službe u crkvi: episkopi, sveštenici i đakoni.

  1. Koja je uloga episkopa?

Delo i uloga episkopa je da bude glavni pastir i upravitelj u Crkvi; da brani veru; da rukopolaže i potvrđuje; i da bude glavni sluga Reči i svetih tajni u svojoj eparhiji.

  1. Koja je uloga sveštenika?

Delo i uloga sveštenika je da propoveda reč Božju, da podučava i krštava; da slavi Svetu pričest; da objavljuje oproštenje i blagoslov u Božje ime; i da brine za ljude koji su mu povereni od strane episkopa.

  1. Koja je uloga đakona?

Delo i uloga đakona je da pomaže svešteniku u obavljanju bogosluženja i da brine za verujuće.

  1. Šta je Anglikanska crkva?

Anglikanska crkva, drugačije nazvana i Episkopalna, je katoličanska. Ona objavljuje i drži učenje i službu Jedne, Svete, Katoličanske i Apostolske crkve.

  1. Šta je to Anglikanska zajednica?

Anglikanska zajednica je porodica crkava unutar vaseljenske Crkve Hristove, koja obdržava apostolsku doktrinu i ustrojstvo.

 

4.HRIŠĆANSKA POSLUŠNOST

  1. Treće obećanje dato na krštenju obavezuje te da obdržavaš zapovesti Božje sve dane svoga života. Gde je Bog te svoje zapovesti obznanio?

Bog je svoje zapovesti obznanio u Pismu: Starog i Novog zaveta, naročito u učenju i primerima našeg Gospoda Isusa Hrista.

  1. Ispovedi deset zapovesti koje pronalazimo u zakonu Mojsijevom.

1.Ja sam Gospod, tvoj Bog, koji te je izveo iz egipatske zemlje, iz doma robovanja. Nemoj imati drugih bogova osim mene.

2.Ne pravi sebi rezani lik niti bilo šta nalik onome što je gore na nebesima ili dole na zemlji ili u vodama ispod zemlje. Ne klanjaj im se niti im služi, jer sam ja, Gospod, tvoj Bog, Bog koji zahteva da se odanost iskazuje isključivo njemu. Ja kažnjavam prestupe očeva na sinovima do trećeg i do četvrtog kolena, onih koji me mrze, a milost pokazujem i hiljaditom kolenu onih koji me vole i drže se mojih zapovesti.

3.Ne spominji ime Gospoda, svog Boga, na nedostojan način, jer Gospod neće ostaviti bez kazne onog ako nedostojno spominje njegovo ime.

4.Sećaj se sabatnog dana i smatraj ga svetim. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmi dan je sabat posvećen Gospodu, tvom Bogu. Ne radi nikakav posao, ni ti, ni tvoj sin, ni tvoja kći, ni tvoj rob, ni tvoja robinja, ni tvoja stoka, ni stranac koji živi u tvom gradu. Jer je za šest dana Gospod stvorio nebesa i zemlju, more i sve što je u njima, a od sedmog dana on počiva. Zato je Gospod blagoslovio sabatni dan i posvetio ga.

  1. Poštuj svog oca i svoju majku da ti se produže dani na zemlji koju ti daje Gospod, tvoj Bog.

6.Ne ubij.

7.Ne učini preljubu.

8.Ne ukradi.

9.Ne svedoči lažno protiv svog bližnjeg.

10.Ne poželi kuću svog bližnjeg. Ne poželi kuću svog bližnjeg. Ne poželi ženu svog bližnjeg, ni njegovog roba, ni njegovu robinju, ni njegovog bika, ni njegovog magarca, niti išta što pripada tvom bližnjem.

  1. Ispovedi reči našeg Gospoda Isusa Hrista o Božjim zapovestima.

Naš Gospod Isus Hristos je rekao: Zato, voli Gospoda, Boga svoga, svim srcem svojim, svom dušom svojom, svim umom svojim i svom snagom svojom.’ A druga zapovest je: ’Voli bližnjega svoga kao samoga sebe.’ Nijedna druga zapovest nije važnija od ovih dveju.“ (Matej 22,37-39) „Novu vam zapovest dajem: Volite jedan drugoga. Kao što sam ja voleo vas, tako i vi volite jedan drugoga. Po tome će svi znati da ste moji učenici, ako budete voleli jedan drugoga“  (Jovan 13,34.35)

  1. Stoga, koja je tvoja dužnost prema Bogu?

Moja dužnost prema Bogu  je:

1.da obožavam njega kao jedinog istinitog Boga, da volim, verujem i da sam mu poslušan, i da svedočanstvom svojih reči i svojih dela, privedem druge da služe njemu;

2.da ne dozvolim niti jednom stvorenom biću da zauzme njegovo mesto, da koristim svoje vreme, talente, i svoja sredstva kao onaj koji će na kraju odgovarati za sve što je učinio.

3.da ga uzvisujem i poštujem u mislima, rečima i delima.

4.da obdržavam Gospodnji dan za bogosluženje, molitvu i odmor od rada.

  1. Koja je tvoja obaveza prema svojim bližnjima?

Moja obaveza prema svojim bližnjima je:

1.da volim, poštujem, i pomažem svojim roditeljima, da poštujem državne vlasti i one koji imaju autoritet; da ispunim svoju dužnost kao građanin.

2.da ne povredim bilo koga rečima a ni delima; da u svom srcu nemam mržnju i gnev; da promovišem mir među ljudima; da budem ljubazan prema svima; i da budem dobar prema svim Božjim stvorenjima.

3.da budem čist u mislima, rečima i delima, da kontrolišem svoje telesne želje putem molitve i Svetoga Duha koji boravi u meni; ako budem pozvan u tajnu venčanja, da u braku živim verno.

4.da budem pošten i pravičan u svemu što činim; da ne kradem, ne varam; da tražim i težim pravdi, slobodi i blagostanju za sve ljude.

5.da uzdržavam svoj jezik od laganja, ogovaranja, i opadanja; da nikada svojom ćutnjom ne dozvolim da drugi budu osuđeni.

6.da budem zahvalan i darežljiv; da svoje obaveze obavljam radosno, da ne zavidim i ne budem pohlepan.

Ovo ispovedam i obznanjujem Božju vladavinu među ljudima, i da ću se truditi da živim kao građanin njegovog carstva, boreći se protiv zla gde god ga uočim, u sebi ili u svetu oko sebe.

 

5.SVETI DUH U CRKVI

Blagodatna milost

  1. Kako možeš sprovesti sve ove obaveze i nadvladati iskušenje i greh?

Sve ovo mogu učiniti jedino uz Božju pomoć i kroz njegovu blagodatnu milost.

  1. Šta podrazumevaš pod izrazom blagodatna milost?

Pod izrazom blagodatna milost podrazumevam da sam Bog deluje u Isusu Hristu da oprosti, nadahne, i osnaži svakoga putem Svetoga Duha.

  1. Na koje načine primaš ove darove Božje blagodatne milosti?

Ove darove blagodatne milosti primam unutar zajedništva Crkve, kada obožavam i molim, kada čitam Pismo, kada primam svete tajne, i kada svakodnevno živim za njegovu slavu.

 

Bogosluženje i molitva

  1. Šta podrazumevaš pod izrazom bogosluženje?

Bogosluženje je odgovor na njegovu ljubav, prvo ujedinjujući se u crkvenom prinosu hvale i molitve, blagodarenja i slušanja njegove svete reči; drugo ispovedajući njega kao Gospodara mog života, i čineći dela na njegovu slavu i čast.

  1. Zašto je nedelja glavni dan našeg bogosluženja?

Nedelja je glavni dan našeg bogosluženja jer je to prvi dan sedmice kada je naš Gospod Isus Hristos vaskrsnuo.

  1. Šta je to molitva?

Molitva je uzdizanje srca i uma prema Bogu.  Obožavamo ga, ispovedamo svoje grehe i tražimo oproštenje, zahvaljujemo, molimo se za druge i za sebe, slušamo ga i tražimo da spoznamo njegovu volju.

  1. Ispovedi molitvu Gospodnju iz Jevanđelja

Oče naš, koji si na nebesima,

Da se sveti Ime Tvoje.

Da dođe Carstvo Tvoje, da bude volja Tvoja, na Zemlji kao što je na Nebu.

Hleb naš nasušni daj nam danas.

I oprosti nam dugove naše, kao što i mi opraštamo dužnicima svojim.

I ne uvedi nas u iskušenje, već izbavi nas od Zloga.

Jer je Tvoje Carstvo, i sila, i slava u vekove vekova. Amin

 

Sveto pismo

  1. Šta je Sveto pismo?

Sveto pismo ili Biblija Staroga i Novoga zaveta, je spis o Božjim otkrivanjima sebe čovečanstvu putem njegovog naroda Izrailja, a iznad svega u svom Sinu, Isusu Hristu.

  1. Kako nam je Sveto pismo dato?

Sveto pismo nam je dato putem Svetog Duha koji je prvo nadahnuo a zatim vodio pisce, a kasnije vodio Crkvu  da prihvati njihove spise kao Sveto pismo.

  1. Kako bismo trebali čitati Sveto pismo?

Sveto pismo bismo trebali čitati sa željom i molitvom da nam kroz njega Bog govori putem Svetog Duha, i da nas ujedno i osposobi da ga upoznamo i da činimo njegovu volju.

 

Jevanđeoske i druge službe blagodati

  1. Šta podrazumevaš pod izrazom Tajna?

Pod tim izrazom podrazumevamo upotrebu materijalnih stvari kao znak i pečat Božje blagodati, i kao sredstva putem kojih primamo njegove darove.

  1. Koja su dva dela svetih tajni?

Dva dela svetih tajni su vidljivi znaci, i unutrašnja i duhovna blagodat.

38.Koliko svetih tajni je Hristos, u Jevanđelju, ostavio za svoju Crkvu?

Hristos je u Jevanđelju svojoj Crkvi ostavio dve svete tajne. One su potrebne svim ljudima za punoću života; to je sveta tajna krštenja i sveta tajna pričesti.

39.Koje druge svete tajne blagodati su obezbeđene za Crkvu?

Druge svete tajne blagodatne su miropomazanje – potvrda, pokajanje – ispovest, sveštenstvo – sveti red, brak, osvećenje jeleja (ulja)  – bolesničko pomazanje.

  1. Šta je to krštenje?

Krštenje je sveta tajna u kojoj, putem delovanja Svetoga Duha, postajemo Hristovi. Kroz svetu tajnu krštenja primamo blagodat da budemo hrišćani, kao novorođena deca Božja.

  1. Šta je spoljašnji odnosno vidljivi znak krštenja?

Spoljašnji odnosno vidljivi znak krštenja je voda u kojoj je osoba krštena u ime Oca i Sina i Svetoga Duha.

  1. Šta su to unutrašnji odnosno duhovni znakovi krštenja?

Unutrašnji odnosno duhovni znakovi krštenja su zajedništvo sa Hristom u njegovoj smrti i njegovom vaskrsenju, oproštenje greha, i novo rođenje u Božjoj porodici, Crkvi.

  1. Šta se zahteva od osoba da bi bile krštene?

Od osoba se zahteva odricanje od zla, verovanje u hrišćansku veru, i predavanje sebe Hristu u službi.

  1. Zašto se onda krštavaju novorođenčad?

Novorođenčad se krštavaju jer, iako nisu dovoljno stara da sami ispovede obećanja, drugi, obećavajući umesto i za njih, mogu tražiti svoje posinjenje kao deca Božja.

  1. Šta je potvrda – miropomazanje?

Potvrda je sveta tajna kroz koju kršteno lice, putem molitve i polaganja ruku od strane episkopa, dobija darove Svetoga Duha u snazi, mudrosti i drugim darovima da zaključi ono što je započeo u krštenju, i da pruži ohrabrenje i snagu i da sačuva pravu veri i da živi svetim životom. Miropomazanje označava osvećenje Duhom Svetim.

  1. Šta se zahteva od osobe da bi bila potvrđena – miropomazana?

Da bi osoba bila potvrđena – miropomazana, potrebno je da bude krštena, dovoljno upućena i poučena u hrišćansku veru, da se pokaje za svoje grehe i prestupe, i da bude spremna da ispovedi Isusa Hrista za svog Gospoda i Spasitelja, i da mu bude poslušna.

  1. Šta je sveta pričest?

Sveta pričest je sveta tajna u kojoj kao pobožni hrišćani , prema Hristovoj zapovesti, činimo trajno sećanje na njega, njegovo stradanje, smrt i vaskrsenje, dok ne dođe ponovo. Tajna u kojoj zahvalno primamo blagodati njegove žrtve.  Zato se i naziva Euharistijom, Hristovom žrtvom hvale i zahvaljivanja; naziva se i Gospodnjom večerom, obedom zajedništva koji ujedinjuje nas sa Hristom i sa celom Crkvom.

  1. Šta su spoljašnji i vidljivi znaci svete pričesti?

Spoljašnji i vidljivi znaci su hleb i vino koji se predaju i primaju kao što je Gospod zapovedio.

  1. Koji je unutrašnji i nevidljivi znak u svetoj pričesti?

Unutrašnji i nevidljivi znak u svetoj Pričesti je Telo i Krv Hristova, zaista dati od Njega i primljeni od strane verujućih.

50.Šta podrazumevamo pod izrazom primanja Tela i Krvi Hristove?

Primanje Tela i Krvi Hristove znači primiti život Hristov; život onoga koji je raspet i vaskrsnut i koji živi u vekove vekova.

  1. Koji su blagoslovi koje primamo u svetom pričešću?

Blagoslovi koje primamo u svetom pričešću jesu jačanje jedinstva sa Hristom i Crkvom kao i oproštenje grehova, briga za sebe i druge, i večni život.

  1. Šta se zahteva od onih koji pristupaju pričesti?

Od onih koji pristupaju svetom pričešću se zahteva da žive veru ponizno i u milosti Božjoj preko Hrista, ali sa zahvalnošću sećajući se njegove smrti i njegovog vaskrsenja; zahteva se iskreno pokajanje za grehe, namera da se vodi novi život; zahtevaju se i dela milosrđa prema drugima.

  1. Šta je sveta tajna sveštenstva?

To je sveta tajna u kojoj Duhom Svetim, putem molitve i polaganja ruku, Gospod Isus Hristos dariva blagodat Svetoga Duha i pravo, onima koji su učinjeni episkopima, sveštenicima i đakonima. Kroz svetu tajnu Sveti Duh putem molitvi daje pravilno izabranom licu blagodat za vršenje svetih tajni i da rukovodi verskim životom ljudi.

  1. Šta je sveta tajna braka?

Sveta tajna braka ili venčanja je sveta tajna kroz koju Sveti Duh sjedinjuje u jedno biće osobe koje pred sveštenikom nepokolebljivo izjave da će se ceo svoj život uzajamno voleti i jedno drugom biti verni, i koji primaju blagoslov za ispunjenje tih zaveta.

  1. Šta je sveta tajna ispovesti-pokajanja?

Služba kojom oni koji se zaista pokaju za svoje grehe, i koji su se ispovedili Bogu u prisustvu sveštenoslužitelja, a sa namerom iskupljenja i popravljanja svojih života, primaju kroz ovu službu Božje oproštenje. To je sveta tajna kroz koju se opraštaju naši gresi, ako se ispovede, i kroz koju dobijamo izmirenje s Bogom.

  1. Šta je sveta tajna osvećenja jeleja (ulja) – bolesničko pomazanje?

Sveta tajna osvećenja jeleja (ulja) sastoji se iz molitava sveštenika i pomazivanja bolesnika osvećenim uljem, kroz koje deluje Blagodat za ozdravljanje bolesnika.

To je tajna gde je Božja milost data za isceljenje duha, uma i tela, kao odgovor na veru i molitvu, polaganjem ruku ili pomazanjem. Ova tajna je znak isceljenja i snage; znak Bože milosti, nade i utehe. Ona leči telo od njegovih nemoći i dušu čisti od njenih grehova.

 

6.HRIŠĆANSKA NADA

57.Šta je nada u kojoj hrišćanin živi?

Hrišćanin živi u određenoj nadi dolaska Hristovog, poslednjeg suda i vaskrsenja u život večni.

  1. Kako bi trebali da razumemo Hristov dolazak?

Pod dolaskom Hristovim podrazumevamo da će Bog, koji je kroz Hrista stvorio i otkupio sve stvari, kroz Hrista prilikom drugog dolaska, učiniti sve stvari savršene i potpune u svom večnom carstvu.

  1. Kako bi trebali da razumemo poslednji sud?

Pod poslednjim sudom trebamo razumeti da će svaka osoba odgovarati za svoj život Bogu, koji će osuditi i uništiti sve što je zlo, a svoje sluge uvesti u radost Gospodnju.

  1. Kako bi trebali da razumemo vaskrsenje mrtvih?

Vaskrsenjem mrtvih Bog, koji je nadvladao smrt vaskrsnuvši Hrista, takođe će i nas vaskrsnuti iz mrtvih u proslavljeno telo svakoga koji je Hristov, da bi mogli živeti sa njim u zajedništvu svetih.

  1. Šta je naše uverenje, kao hrišćanina?

Naše uverenje koje kao hrišćani imamo jeste da ni smrt, ni život niti sadašnjost niti stvari koje dolaze, nisu u mogućnosti da nas odvoje od ljubavi Božje koja je u Hristu Isusu našem Gospodu.  Stoga, svakodnevni rast u Duhu Svetom, i sleđenje primera kojeg je Isus postavio, mi ćemo na kraju biti poput njega, jer ćemo ga videti onakvog kakav zaista jeste.

Stoga se molimo:

Neka Bog milosti, koji nas je pozvao u svoju večnu slavu preko Hrista Isusa, nakon naše male patnje, učini nas savršenima, postojanima, osnaženima. Njemu neka je slava i čast i poklonjenje u vekove vekova. Amin.